
На 9 декември 2025 г. в София се проведе третата сесия на Стратегическия диалог между България и Съединените американски щати. Делегацията на САЩ беше водена от заместник помощник държавния секретар за Европа и Евразия Кристофър Смит, а българската – от министър-председателя Росен Желязков.

При откриването на сесията министър-председателят Желязков подчерта, че България и САЩ като близки приятели и съюзници споделят общ ангажимент към регионалния и глобалния мир и сигурност, устойчивия икономически растеж и укрепването на връзките между народите. Той добави, че съвместните действия създават солидна основа за задълбочаване на двустранното сътрудничество в полза на гражданите на двете държави и че страните ще продължат да развиват търговските и инвестиционни отношения.

В своето встъпително изказване заместник помощник държавният секретар Кристофър Смит отбеляза „изключителното партньорство с България“ и подчерта, че това е първият Стратегически диалог на администрацията на президента Тръмп с държава членка на Европейския съюз. Той акцентира върху значението на силните отношения за регионалната сигурност, защитата на границите, енергийната сигурност и стимулирането на търговията и просперитета.
В рамките на сесията бяха проведени тематични панели, обхващащи ключови области на стратегическото партньорство – енергетика и инвестиции, гранична сигурност и правоприлагане, центрове за данни с изкуствен интелект и нови технологии, сътрудничество в сигурността и отбраната, стратегически комуникации и глобални въпроси на сигурността. Сесията завърши с приемането на Съвместно изявление, което утвърждава ангажимента на двете страни към по-нататъшно укрепване на двустранните отношения.
Още информация по темата може да се намери на интернет страницата на Министерския съвет: government.bg.
Снимки: МС