
Последните два изтребителя F-16 Block 70 от първия договор между България и Съединените щати пристигнаха в страната и кацнаха в авиобазата в Граф Игнатиево. С това доставката на всички самолети по първия контракт беше завършена.
Двата едноместни бойни самолета бяха посрещнати от министъра на отбраната в оставка Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, съобщиха от Министерството на отбраната.

Изтребителите прелетяха до България с отличителните знаци на Военновъздушните сили на САЩ. След кацането си в Трета авиобаза самолетите ще бъдат пребоядисани и ще получат националните отличителни знаци на българските Военновъздушни сили.

С въвеждането на F-16 Block 70 България прави важна крачка към модернизацията на ВВС и повишаването на оперативните си способности, в съответствие със стандартите на НАТО. Самолетите ще бъдат използвани както за охрана на въздушното пространство, така и за участие в съвместни учения и операции със съюзнически държави.
снимки: и видео: Newsnow.bg


