
Кметът на Варна Благомир Коцев беше днес в София за поредица от срещи и публични участия, свързани както с конкретни управленски приоритети за морската столица, така и с актуалната политическа ситуация в страната. В рамките на посещението си той се срещна с кмета на София Васил Терзиев и с адвокат Велислав Величков от Инициатива „Правосъдие за всеки“, както и участва в предаването „Лице в лице“ по bTV, където коментира стихийните процеси, довели до оставката на правителството.

Работната среща в Столична община беше насочена към темата за сметопочистването и прилагането на добри управленски практики в сектора. Сред основните акценти беше предстоящата обществена поръчка във Варна, която от следващата година трябва да доведе до съществено подобряване на чистотата и качеството на градската среда в морската столица.
В разговора си с адвокат Велислав Величков Благомир Коцев подчерта значението на гражданските протести като най-висша форма на обществен ангажимент и демократичен коректив на властта. Повод за срещата беше и наградата на Българския хелзинкски комитет, която тази година беше присъдена на протестиращите варненци за активната им позиция срещу превземането на съдебната система.
На 29 декември, по време на специално събитие във Варна, адвокат Величков ще донесе наградата в морската столица, за да я връчи на гражданите, които 15 пъти излязоха на протести в защита на своя легитимен вот и срещу опитите опозиционни фигури да бъдат превърнати в политически затворници.
Посещението на кмета на Варна в София подчерта стремежа на местната власт да съчетае конкретни управленски решения с активна позиция по ключови въпроси, свързани с демокрацията, върховенството на закона и гражданските права.
Снимки: Пресцентър
