09/06/2026 20:49

Лидерът на ДПС и председател на парламентарната група на ДПС – Ново начало Делян Пеевски направи едно от най-острите си изявления досега по повод ескалацията на протестите в столицата. Според него президентът Румен Радев и ПП–ДБ стоят зад организацията на провокациите, довели до погроми, палежи и насилие.

Пеевски заяви, че държавният глава „е разкрил истинското си лице“, след като според него действията на групи, близки до президентската институция, са довели до хаос и безредици в София. Той отправи директен въпрос към Радев: „Това ли искате за България? Хаос, беззаконие и анархия?“

По думите на Пеевски младите хора са били „употребени“ от ПП–ДБ и президента, които целели дестабилизация на държавата, предизвикване на предсрочни избори и „заграбване на властта с цената на кръв“. Той обвини хора от близкото обкръжение на Радев – Копринков, Узунов и приближени олигарси – че са организирали агитки, довели до ескалацията.

Лидерът на ДПС подчерта, че партията няма да позволи анархията да завладее държавата и заяви готовност да защитава демократичните права на всички граждани:„Ние от ДПС няма да бъдем пречупени от вашата агресия! С всички демократични средства ще отстояваме правото на свободен и демократичен вот.“

Снимка: Фейсбук