
МВР проведе специализирана операция срещу незаконната миграция, в резултат на която бяха задържани 8 лица, членове на престъпна група за трафик на мигранти.

В два наети апартамента в София бяха открити 25 нелегални имигранти, сред които жени и деца, от Сирия, Ирак и Иран.

Акцията започна на 23 ноември 2025 г. със заповед на главния секретар на МВР и се осъществи съвместно от дирекциите ГДБОП, ГДГП, ГДНП и СДВР.

В реализацията участваха също служители на ДАНС и международни партньори – Europol, SELEC и румънската гранична полиция, в рамките на регионалната оперативна целева група OTF ITER, специализирана в разследването на мрежи за контрабанда на мигранти.

В хода на разследването са установени различни нива на участие на задържаните – четирима българи и четирима сирийци – с цел получаване на финансова облага от незаконната дейност.

На общо 10 души са повдигнати обвинения, включително двама допълнителни сирийски граждани, съпричастни към престъпната група.

Полицейските служители извършиха 14 действия по разследването на различни адреси.

Иззети са над 20 електронни устройства, радиостанции, симкарти, газов пистолет, полски регистрационни табели, обявени за издирване в Шенгенската информационна система, както и над 50 000 евро в брой и множество документи, свързани с престъпната дейност. Разпитани са 10 свидетели.

На брифинг днес резултатите от операцията представиха Десислава Петрова – заместник градски прокурор на София, Кристиян Горянов – началник отдел „Трансгранична организирана престъпност“ на ГДБОП, комисар Николай Спасов – началник отдел от Гранична полиция и главен инспектор Аспарух Недков – началник отдел в Националната полиция.
МВР и партньорските структури продължават работа по досъдебното производство под ръководството на Софийската градска прокуратура.
Снимки: прсцентър ГДБОП