09/06/2026 20:28

Образованието е основният приоритет в проектобюджета на Столичната община за 2026 година. Това заяви кметът на София Васил Терзиев по време на представянето на рамката на бюджета на семинар в Правец.

Терзиев призова за по-работещ подход при подготовката на бюджета и подчерта необходимостта от сътрудничество между администрацията, Столичния общински съвет и районните кметове. По думите му целта е да се изготви бюджет, който да отразява най-добрите решения за града. „Това не е бюджетът на кмета, а най-доброто, което трябва да произведем, за да защитим добрите идеи за София“, коментира той.

Кметът посочи образованието като ключов фокус – строителство и проектиране на детски градини, модернизиране на училищните дворове, преминаване към едносменен режим и изграждане на спортни съоръжения във всеки квартал. Терзиев съобщи, че ще започнат четири пилотни проекта и ще бъдат разработени 10 нови модела за обновяване на училищната среда.

Вторият голям приоритет в проектобюджета е транспортът. Предвижда се подмяна на подвижния състав, разширение на метрото, инвестиции в релсовата инфраструктура, както и изграждане и реконструкция на булеварди и улици.

Третият акцент са кварталите на София. Столична община планира разширяване на програмата за улично осветление, рехабилитация на пътната мрежа, подмяна на тротоари и утрояване на броя на т.нар. „кални точки“, които ще бъдат облагородени. По думите на Терзиев, през 2026 г. техният брой трябва да надхвърли 100, което ще подпомогне и организацията на паркирането.

Снимки: прсцентър