
Правителството отпусна 53 млн. лв. за строителството на софийското метро и за неговата охрана. Това съобщи министърът на правосъдието в оставка Георги Георгиев в публикация във Фейсбук, като подчерта, че решението е част от последователната политика на кабинета „Желязков“ в подкрепа на стратегическия за столицата проект.

По думите му, преди няколко месеца при предоговарянето на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост са били осигурени допълнителни 149 млн. лв. за метрото и за закупуването на нови метровлакове. Георгиев посочва, че тази политика на отговорност и грижа рязко контрастира с решението на първото правителство на „Продължаваме промяната“, което през 2022 г. е прекратило европейското финансиране за метрото през квартал „Слатина“.

От отпуснатите средства 40 млн. лв. от държавния бюджет ще бъдат предоставени на Столичната община за изграждането на 6 километра метро от Военната академия през „Слатина“ до бул. „Цариградско шосе“. Останалите 13 млн. лв. са предназначени за охраната на метрото, което е определено като стратегически обект за националната сигурност.
Снимки: Newsnow.bg