18/06/2026 8:38

Национална Федерация „Земеделие и горско стопанство“ на КТ „Подкрепа“ организира протестен митинг пред сградата на Народното събрание под мотото: „За достойни работни заплати на работещите в администрациите, провеждащи държавните политики за устойчиво селско стопанство и продоволствена сигурност и контрол на околната среда и водите“.

Служители от администрациите в сектор земеделие и горско стопанство излязоха на улицата, настоявайки за увеличение на възнагражденията в ведомствата, които са второстепенни разпоредители на бюджетни средства.

Протестът цели да привлече вниманието към ниските заплати, които според синдиката не отразяват квалификацията и отговорностите на работещите.

„Заплатите на служителите в Министерството на земеделието и храните и Министерството на околната среда и водите са около 1500-1700 лева, което е много ниско предвид квалифицирания труд, който извършват“, заяви председателят на федерацията Анелия Иванова.

Тя подчерта, че целта на протеста е да се постигне справедливо и достойно възнаграждение за служителите, които изпълняват ключови функции за устойчивото селско стопанство, безопасността на храните и опазването на околната среда.

Протестът се провежда мирно и синдикатът се надява на конструктивен диалог с Министерството на земеделието и храните, Министерството на околната среда и водите и парламента за постигане на конкретни решения, които да подобрят условията на труд и мотивираността на служителите в тези ключови сектори.