
Столичният общински съвет прие петгодишната програма за изграждане на паркинги в София, която предвижда създаването на над 13 000 нови паркоместа в 40 общински имота. Това съобщи общинският съветник от „Спаси София“ Стефан Спасов.

По думите му програмата е резултат от продължителен анализ на повече от 350 терена във всички 24 столични района. Предстои временната комисия към СОС, ръководена от Спасов, да подреди проектите по приоритет и да предложи кои от тях да стартират още през 2026 година.

Индикативната стойност на цялата програма е около 280 млн. лева. Финансирането ще бъде осигурено чрез приходи от реформата в зоните за платено паркиране, средства от Капиталовата програма на общината и възможни публично-частни партньорства.
Решението на СОС е сред ключовите стъпки в посока облекчаване на паркирането в София и подобряване на градската среда в следващите години.
Снимки: Newsnow.bg