
На старта на срещата на върха на Г-20 световните лидери нарушиха традицията и бързо приеха нова обща декларация, въпреки силния натиск от администрацията на Доналд Тръмп да не се издава подобен документ при отсъствието на американска делегация.
Обикновено подобни декларации се договарят дълго и се представят едва в края на форума, но този път лидерите са успели да постигнат необичайно ранeн и единен консенсус.

Решението демонстрира стремежа на страните от Г-20 да поддържат непрекъснат диалог и да изпратят сигнал за стабилност и сътрудничество, въпреки геополитическите напрежения и липсата на участие от страна на Съединените щати.

Самата декларация има символично значение — показва, че останалите държави са готови да действат съвместно и да продължат работата по ключови глобални въпроси, независимо от политическите промени и дипломатическите предизвикателства.
Видео: AlJazeeraEnglish
снимки: AlJazeeraEnglish