06/06/2026 22:59

Случаят в 138. СУ е дълбоко тревожен и напълно недопустим, заяви кметът на София Васил Терзиев по повод сигнал за тежко посегателство върху личното пространство и достойнството на деца. По думите му става въпрос за сериозно нарушение, което предизвиква основателна тревога и гняв сред родителите.

Терзиев подчерта, че Столична община ще съдейства изцяло на МВР и прокуратурата за пълното изясняване на всички факти и за търсене на наказателна отговорност. „Няма да има толерантност към подобни действия. Разследването трябва да се проведе в пълен обем, с цялата строгост на закона и без никакви компромиси“, заяви кметът.

Той припомни, че по закон Столична община е собственик на сградите на общинските училища, но управлението на дейността в тях, включително използването на технически средства, е отговорност на директорите. Това обаче не освобождава никого от задължението да гарантира сигурна и законосъобразна среда за децата.

„Камери в санитарни помещения са абсолютно недопустими и представляват тежко нарушение на закона и на елементарни морални норми“, подчерта Терзиев. Той уточни, че според практиката на Комисията за защита на личните данни видеонаблюдение не може да се осъществява в помещения, където има очакване за поверителност – като тоалетни и помещения за лична хигиена.

Кметът посочи, че общинската система за видеонаблюдение обхваща всички общински училища в София, но е ограничена до външни и общи пространства и се управлява от дирекция „Сигурност“. Вътрешните камери не са в правомощията на общината, която категорично се обявява и против практиката подобни системи да се финансират със средства, събирани от родители.

За повишаване на прозрачността и превенцията Столична община ще въведе уведомителен режим, при който директорите ще предоставят информация за всички системи за видеонаблюдение в училищата – включително местоположението на камерите и фирмите, които ги поддържат. Предвижда се и съвместна работа с Министерството на образованието и науката за по-ясни национални правила и по-строг контрол.

„Няма по-висок приоритет от сигурността, личното пространство и достойнството на децата. Това е отговорност, която институциите сме длъжни да носим ежедневно и без компромиси“, заяви кметът на София Васил Терзиев.

Снимка : Newsnow.bg