18/06/2026 7:44

Представители на ВМРО се събраха на митинг пред сградата на парламента в София в подкрепа на журналиста и доайен на българската общност в Република Северна Македония Владимир Перев, който в понеделник бе нападнат в Скопие.

От 90-те години на миналия век този човек защитаваше правата на българите“, заяви пред медиите Ангел Джамбазки, член на ръководството на ВМРО и бивш евродепутат. По думите му нападението срещу Перев е извършено на етническа основа, като журналистът е бил обиждан с думите „заради мръсната ти българска уста“.

Джамбазки съобщи още, че ВМРО е внесла сигнал в Софийската районна прокуратура, като настоява СРП да разследва случая. Той подчерта, че според българския Наказателен кодекс държавата има задължение да разследва, преследва и наказва престъпления срещу български граждани, извършени в чужбина.

От партията заявяват, че подобни нападения срещу българи в Северна Македония не могат да бъдат подминавани и призовават българските институции да предприемат активни действия за защита на правата на българската общност там.

снимки и видео: Newsnow.bg