
Намерението на кмета на София да стартира процедура по концесия на „Топлофикация София“ без предварително извършен пълен технически одит на дружеството е сериозен риск за сметките за парно на столичани. Това заявиха председателят на „Спаси София“ Борис Бонев и членът на финансовата комисия в Столичния общински съвет Андрей Зографски.
По думите им, подобен ход би представлявал „хазарт“ с интересите на софиянци и с финансовата стабилност на общинското дружество. Борис Бонев подчерта, че никой не може да очаква „Спаси София“ да подкрепи концесия „на сляпо“, без ясна картина за реалното техническо и финансово състояние на „Топлофикация София“.

От „Спаси София“ настояват първо да бъде извършен пълен и независим технически одит, който да покаже какви са реалните проблеми, нуждите от инвестиции и потенциалните рискове. Според тях едва след такъв анализ може да се води отговорен разговор за бъдещето на дружеството и за евентуални форми на публично-частно партньорство.

Бонев и Зографски допълниха, че решенията за „Топлофикация София“ трябва да бъдат прозрачни и в интерес на гражданите, а не прибързани действия, които могат да доведат до по-високи сметки и допълнително натоварване на домакинствата в столицата.

Снимки и видео: Newsnow.bg