
ГДБОП организира международна координационна среща, посветена на противодействието на фалшифицирането на валута в Югоизточна Европа.

Форумът се проведе на 2 и 3 декември 2025 г. в София и беше официално открит от зам.-директора на ГДБОП, старши комисар Емил Борисов.

Събитието имаше за цел да засили партньорството между полицейските структури в региона и да подкрепи обмена на информация и добри практики в борбата с незаконните схеми за производство и разпространение на фалшиви парични знаци.

В срещата участваха представители на страни от Балканите и Европейския съюз, включително Румъния, Гърция, Турция, Северна Македония, Косово, Сърбия, Черна гора, Словения, Хърватия, Австрия, Италия, Германия и Полша.
Присъстваха и експерти от САЩ, Европол, Европейската комисия и Европейската централна банка.
Делегациите обсъдиха актуалните тенденции и заплахи за националната сигурност, породени от фалшифицирането на валута, както и потенциалните рискове, свързани с предстоящото влизане на България в еврозоната от януари 2026 г.
Участниците обмениха информация за успешни операции и разследвания, реализирани през последната година.
Българските представители от ГДБОП представиха свои ключови успехи, сред които разкриването на организирана престъпна група, занимавала се с прокарване в обращение на големи количества неистински левове, долари и евро.
Събитието беше проведено в рамките на проекта „Подобряване на трансграничното сътрудничество в борбата с организираната престъпност“, финансиран от Фонд „Вътрешна сигурност“ 2021–2027 г.
Снимки: прсцентър ГДБОП