09/06/2026 20:47

Кризисният център на ул. „Шуменска комуна“ 22 в Шумен се намира в тежко и опасно състояние, алармират жители на сградата. В блока, където са настанени близо 40 бездомни лица, хора с увреждания и граждани, чакащи за общинско жилище, условията са описвани като „абсолютна мизерия“ и „недостойни за живот“.

Според потърпевшите цялата сграда е плъзнала от нашествие на дървеници, което прави нормалния сън практически невъзможен. Домуващите се оплакват от постоянни ухапвания и от силна, натрапчива миризма в помещенията. Мнозина твърдят, че не са в състояние да останат в стаите си през нощта.

Въпреки че преди година Община Шумен публично заяви готовност да настанява бездомни хора в кризисния център, днес гражданите подчертават, че мястото не отговаря на никакви минимални условия за безопасност, хигиена и човешко достойнство.

Живущите настояват за незабавна проверка от Агенцията за качеството на социалните услуги, Агенцията за социално подпомагане, Регионалната здравна инспекция, както и от Омбудсмана на Република България. Според тях центърът и общинските стаи трябва да бъдат спешно затворени и сградата – подложена на основен ремонт.

Ситуацията е усложнена и от факта, че общинското предприятие „Жилфонд“ продължава да отдава стаите срещу нисък месечен наем – сума, която според настанените е неоправдана предвид крайно лошите условия.

Особено тревожна е липсата на остъкление на стълбищната площадка на четвъртия етаж. Според сигналите това създава реална опасност някой – включително настанените там деца – да падне през отворените пространства, особено през студените зимни дни.

Домуващи съобщават и за сериозни трудности за хората с физически увреждания, които практически нямат нормален достъп до помещенията. На първия етаж, където се намира кризисният център, липсва и топла вода, което допълнително влошава ситуацията.

„По-добре е да живееш на улицата, отколкото тук. Поне няма да те ядат дървеници цяла нощ“, споделят потърпевши.

Гражданите призовават за незабавни действия от страна на институциите, за да бъде гарантирана безопасността и човешкото достойнство на настанените в сградата уязвими групи.

Домуващи от ухапванията от дървеници решили, мигновено да сигнализират медията ни през нощта, защото се очертава отново да не спят спокойно.

Забележка: Снимката, свързвана с материала, е направена през 2024 г. и към днешна дата не отразява актуалното състояние на сградата.