
Президентът Румен Радев се обърна към българските граждани с послание, след като хиляди излязоха на протест в столицата и големите градове на страната с искане за оставка на правителството. Според държавния глава, протестите са израз на дълго таено недоволство, което не може да бъде спряно нито от „търговците на страх“, нито от технически проблеми като спрян ток или аварирали ескалатори, нито от опитите на политическата класа и нейните медийни рупори да разединят гражданите.
„На площада бяха хора от всички поколения, които надигнаха глас срещу похитената държава, корупцията, беззаконието и отказа на политическата класа да чуе гласа им“, заявява Радев. Президентът подчерта, че протестите са израз на очакване за справедливост, личното достойнство на гражданите и грижата за бъдещето на децата им.
В обръщението си Радев се обърна и към олигарсите, посочвайки, че са подценили търпението на ветераните от прехода и порива на младите хора, които милеят за България и се включиха активно в демократичния процес.
Президентът призова всички граждани – както тези, които участваха на площадите, така и останалите, които ежедневно живеят, работят и учат в страната – да се обединят и да не позволят протеста да бъде „приватизиран“, защото това би ограбило надеждите на мнозинството.
„Ще ни трябва единение, воля и мъдрост, за да опазим гражданския мир от провокациите. България има нужда от реална промяна, която да води към върховенство на правото и оздравяване на държавността – това, което сегашната управляваща сглобка не може да направи“, посочва Радев.
Президентът подчерта, че „властта е бламирана, оставката е неотложна, предсрочните избори са единственият път напред“ и завършва обръщението си с призив за вяра в успеха и национален патриотизъм: „Да живее България!“
снимка : пресцентър