09/06/2026 21:39

Първият от новите електрически влакове „Шкода“, предназначени за българската железопътна мрежа, ще пристигне у нас през януари 2026 г., а от април същата година ще започне редовно да превозва пътници.

Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на посещение в завода на производителя в чешкия град Пилзен.

По време на инспекцията министър Караджов се запозна с напредъка по производствения процес и извърши първо тестово пътуване с вече завършения мотрисен състав.

Посещението потвърди, че производството върви по график и първата композиция ще бъде доставена в началото на следващата година.

Новите влакове се очаква да подобрят значително качеството на железопътния транспорт в страната, като предложат по-висок комфорт, по-нисък разход на енергия и по-голяма надеждност. След пристигането си у нас мотрисата ще премине през необходимите тестове и сертификационни процедури, след което ще бъде включена в регулярните пътнически лини.

Транспортното министерство планира поетапно въвеждане на всички нови влакове, което ще подпомогне модернизацията на железопътния парк и ще улесни пътуването на хиляди хора ежедневно.

снимки и видео: МТС