06/06/2026 22:29

Започна участието на министър-председателя в оставка Росен Желязков в срещата на върха на държавите членки на Европейския съюз от Източния фланг, която се провежда в Хелзинки. Българският премиер беше посрещнат от министър-председателя на Финландия Петери Орпо.

В рамките на форума лидерите на Финландия, България, Швеция, Естония, Латвия, Полша, Румъния и Литва обсъждат ключови въпроси, свързани със сигурността по Източния фланг на ЕС. Сред основните теми са необходимостта от по-тясна координация и съвместни действия за укрепване на отбранителната готовност и дългосрочната устойчивост на региона в контекста на сътрудничеството между ЕС и НАТО.

Участниците ще разгледат и целите, заложени в публикуваната през октомври Пътна карта за европейска отбранителна готовност до 2030 г., с акцент върху инициативата „Бдителност по Източния фланг“. В дневния ред на срещата са включени и теми, които предстои да бъдат обсъдени на следващото заседание на Европейския съвет в Брюксел.

Срещата в Хелзинки е част от усилията на страните членки за засилване на общата европейска сигурност и координиран отговор на съвременните предизвикателства пред отбраната на ЕС.

Снимки: МС