18/06/2026 8:29

Стара Загора стана поредният град домакин на пътуващата фотоизложба „ПроменениТЕ – за живота след приемната грижа“. Експозицията беше открита в Комплекса за социални услуги за деца и семейства – Стара Загора и привлече вниманието на граждани, социални работници, приемни родители и представители на местната власт.

Изложбата е организирана от Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) и представя 20 портретни фотографии на млади хора, израснали в приемни семейства, които днес водят самостоятелен, успешен и достоен живот. Автори на фотографиите са Владимир Бичев и Радич Банев, а реализацията е осъществена с подкрепата на Български фонд за жените.

Всеки портрет е придружен от кратък автобиографичен разказ, в който младите хора споделят своя житейски път, предизвикателствата, мечтите и плановете си за бъдещето. Историите зад кадрите разкриват съдби на младежи, които са завършили образование, започнали са работа, създали са семейства или развиват таланти, станали възможни благодарение на стабилността и подкрепата на приемното семейство.

Откриването на изложбата беше направено от заместник-кмета на Община Стара Загора по „Здравеопазване и социални дейности“ Павлина Делчева и изпълнителния директор на НАПГ Александър Миланов. Те подчертаха значението на приемната грижа като реален шанс за достоен живот и личностно развитие.

Изложбата „ПроменениТЕ“ показва лица и истории, които дълго време остават невидими за обществото, и отправя силно послание – приемната грижа не създава зависимости, а възможности. Тя не разрушава животи, а ги променя към по-добро.

Експозицията ще остане в Комплекса за социални услуги в Стара Загора през следващите дни, след което ще продължи своето пътуване из страната, за да срещне още хора с историите на млади личности, които доказват, че няма чужди деца – има деца, на които някой е подал ръка и е повярвал в тях.

Снимки: социални мрежи